Brýle tenistkám slušely
Publikováno 14.07.2014 v 14:53 v kategorii TENIS, přečteno: 107x
Když v červenci roku 2002 probíhala dražba ve slavné londýnské aukční síni Shoteby´s, kde se dražily věci po slavném velikánovi českého a egyptského tenisu Jaroslavu Drobném, nechyběly ani jeho brýle! Mimochodem používal hned šestery - tmavé proti slunci, naprosto čiré a další například pro situaci, kdy bylo zataženo. Ve svých dobových pamětech vzpomínal, že bez nich nebyl schopen zahrát jediný kvalitní úder. Nyní by se tomu v době kontaktních čoček a skutečně unikátních laserových operací očí mohli mnozí pousmát, ale přeci jen i dnes se najdou tenisté, kteří na kurty nastoupí raději v brýlích, než v kontaktních čočkách.
Bez brýlí se neobešli ani Artur Ashe či Billie Jean Kingová, dvě velké postavy tenisové historie. „Staromilci“ říkají, že by někteří mladší hráči měli dát přednost brýlím před kontaktními čočkami. Patří mezi ně třeba uznávaný chorvatský trenér Niki Pilič, který vlastní v Mnichově uznávanou tenisovou akademii: „Přeci jen mě to připadalo přirozenější. Ostatně, jakákoliv oční vada je pro vrcholový tenis nesmírnou nevýhodou. Snižuje totiž prostorové vidění. O to více bychom si měli vážit úspěchů Navrátilové, Kingové či Ashe.“
Bez brýlí dle vlastních slov nedá ránu ani při současných seniorských exhibicích Martina Navrátilová, která v jednom americkém tenisovém časopise řekla: „Mám astigmatismus a na ten mi, jak mi kdysi lékaři sdělili, kontaktní čočky nepomohou a jsou pro mě prakticky nepoužitelné.“
Nyní ale přeci jen raději mladé tenistky a hráči profesionálního tenisu dávají přednost očním operacím. Leader Paes, indický daviscupový reprezentant, vynikající deblový hráč, který byl jednu dobu i sportovním partnerem Martiny Navrátilové při smíšené čtyřhře, strávil na operačním sále na klinice v Kalkatě osm hodin a nyní tvrdí: „I přes oční vadu vidím možná lépe, než některý tenista, který se narodil se zdravýma očima.“
Václav Prokůpek
Komentáře
Celkem 0 komentářů